آخرین اخبار : 

هاست و سرور بر سئوی وب سایت چه تأثیری دارد؟

rule-host-server-seo تأثیر هاست و سرور بر سئوی وب سایت

چگونه هاست یا یک سرور بر سئو تاثیر گذار است؟

در این مقاله به طور کامل به بررسی تأثیر هاست و سرور بر سئوی وب سایت می پردازیم.

تأثیر هاست و سرور بر سئوی وب سایت

Host, Server, SEO

یکی از مواردی که معمولا همه جا به آن اشاره شده است بحث سرعت سایت است. از آنجا که سرعت سایت یکی از فاکتور های سئوست، هاست شما می تواند بر سئو و رتبه شما تاثیر گذار باشد.

درباره انتخاب هاست اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. عده ای بر این باورند که ربات های گوگل، با سرعت بیشتری به هاست های خارجی می رسند. بنابراین هاست خارجی بهتر است.

اما من این دیدگاه را با دلایل زیر به چالش می کشم:

ربات های گوگل، اکثرا آمریکایی هستند. آیا سایتی که در هند یا اقیانوسیه است، باید هاست آمریکایی تهیه کند؟ همین مثال را به همه کشور ها بسط دهید. بدیهی است که منطقی بنظر نمی رسد.
سایت هایی که روی هاست خارج از کشور خود هستند تنها سرعت ping آنها از داخل کشور کند تر می شود. ربات های گوگل، سرعت ping را ملاک قرار نمی دهند. در همه جای دنیا دسترسی به سایتی که هاست و سرور آن خارج از آن کشور است، دارای سرعت ping بیشتری است و سرعت ping سایت ها دارای استاندارد هایی است که بسته به شرایط مختلف متفاوت است. سرعت بارگذاری سایت بعد از ping است که می تواند در سئو موثر باشد که باز هم برای سرعت دانلود نیازی نیست که شما به فکر ربات های گوگل باشید. الگوریتم گوگل انقدر نادان نیست که صرفا به خاطر اینکه ربات هایش از برخی کشور ها دور است، به آنها رتبه منفی دهد.

هاست و سرور !

host server هاست سرور

برخی دلیل می آوردند که گوگل در ایران، نمایندگی ندارد (یعنی google.ir نداریم) لذا هیچ کشور دیگری با ایران قابل مقایسه نیست. در پاسخ به این تفکر، باید دانست که گوگل به خوبی می داند که یک سایت استرالیایی ممکن است از یک هاستینگ آلمانی ، هاست تهیه کرده باشد یا یک سایت آلمانی از یک هاستینگ آمریکایی، هاست تهیه کرده باشد. این کشور ها که مثل ایران نیستند و گوگل در انها دامنه ملی دارد! اصراری نیست اگر همچنان دوست دارید فکر کنید، گوگل به این شدت احمق است که تا دید یک سایت آلمانی، سرورش در امریکاست، و ربات هایش (ربات های آلمانی گوگل) ، از آلمان دور هستند، تصور کند سرعت آن سایت پایین است و امتیاز منفی برای آن سایت در نظر بگیرد!
از بین صدها فاکتور رتبه بندی سایت ها در گوگل، منطقی هست که فکر کنید، به خاطر یک فاکتور یعنی سرعت بارگذاری سایت، که برای شما چهار ثانیه بیشتر از سایت رقیبتان است، گوگل نظر لطفش را از شما بر می گرداند؟ واقعاً ما چنین درکی از بهینه سازی سایت داریم؟

لذا من در اینجا این دیدگاه را رد می کنم. برای تهیه هاست، ایرانی یا خارجی بودن را ملاک قرار ندهید. هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید.

قطعی سایت ها به دلیل ناپایدار بودن اینترنت ایران هم به آن شدت نیست که بیش از چند ساعت در طول چند ماه، موجب قطعی سایت شود. لذا حتی قطعی هاست های  ایرانی (نقطه ضعف هاست های ایرانی به دلیل مشکلات زیر ساختی در داخل کشور) نیز نمی تواند به سئوی شما آسیب برساند. قطعی های کوتاه مدت، موضوعی نیست که بخواهید نگران آن باشید. اما باید در انتخاب شرکت هاستینگ و سرور خود که چقدر از نظر پشتیبانی قوی هستند دقت کنید. من در اینجا فقط به قطعی ناشی از دیتا سنتر ها و زیرساخت مخابراتی کشور درباره سرور های ایرانی اشاره کردم. نه قطعی که از ضعف پشتیبانی و سرویس یک شرکت هاستینگ ، حاصل شده باشد. از هاستینگ هایی که وقتی سایت شما به هر دلیلی قطع می شوند پاسخگو نیستند و شما باید صبر کنید در ساعت اداری با مکافات فراوان مشکل را اعلام کنید و آنها پس از چند ساعت پاسخ شما را بدهند (بماند که چه پاسخی می دهند!) شدیداً پرهیز کنید!

یکی دیگر از موارد مرتبط با سرور و تاثیر گذار در سئو، مکان سرور و ارتباط آن با مکان بک لینک های سایت و کشور کاربران جستجو کننده در گوگل است. این سه مورد، با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. وقتی بک لینک های شما از کشور آلمان باشد، و سرور شما نیز از کشور آلمان باشد، کاربرانی که IP آلمانی دارند و در گوگل جستجو می کنند، احتمال اینکه سایت شما را در نتایج اولیه ببینید، بیشتر است. (توجه کنید که این فقط یکی از چندین فاکتور رتبه بندی است و به این سادگی هم نیست)

مورد دیگر ip  سرور می باشد. ممکن است سایت دیگری روی همان ip بوده که قبلا اسپم شده و در بلک لیست گوگل قرار گرفته است. بدیهی است ip که هاست شما روی آن سوار شده است نباید در لیست سیاه باشد.

همچنین ip سرور می تواند به blog network نیز مرتبط شود که خود بحث مفصلی است.

منبع:سئو روز

, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *